-

Virtuální operátoři

V České republice působí tři mobilní operátoři, kteří provozují své vlastní mobilní sítě (O2, T-Mobile, Vodafone). Po deregulaci trhu nastal v roce 2013 rozmach virtuálních operátorů a jejich vstup na trh snížil razantně cenu především mobilních hlasových služeb. Je možné, že právě deregulace trhu také donutila 3 hlavní operátory přijít do České republiky s neomezenými tarify za nižší ceny.

Co to je virtuální operátor

Virtuální operátor vlastně přeprodává služby skutečného operátora, které nakoupí za velkoobchodní cenu a prodá je koncovému zákazníkovi za cenu, kterou si sám určí. Je tedy pouze na něm, jakou cenu si určí, jaký dělá marketing a na jakou cílovou skupinu se zaměří.

Síť O2

V síti O2 fungují již virtuální operátoři Blesk mobil a Tesco mobil (ve skutečnosti je spoluvlastníkem přímo O2, takže o skutečné virtuální operátory ani nejde) a například ČEZmobil, který s O2 uzavřel smlouvu a služby virtuálního operátora poskytoval i před deregulací trhu svým zaměstnancům.

Síť Vodafone

V síti Vodafone fungují DH Telecom a Quadruple, kteří působí jako zprostředkovatelé pro další menší subjekty, kteří se tak skrze ně mohou stát virtuálními operátory.

Síť T-Mobile

V síti T-Mobile funguje společnost GTS Czech, která se soustředí na firmy a zároveň (podobně jako DH Telecom a Quadruple u Vodafonu) umožňuje dosáhnout na velkoobchodní nabídku subjektům menší velikosti. Pod GTS nebo T-Mobile patří například tito virtuální operátoři: GoMObil, ha-loo, mobil.cz, Relax mobil, U:fon, 99mobile, voocall, StarTEL a další.