-

IPTV - televize přes internet

[Schéma zapojení IPTV od O2]IPTV - Internet Protokol Televize - je způsob televizního vysílání šířeného přes internetový protokol. Znamená to, že službu IPTV může mít každý účastník, který má připojení k internetu.

Televize přes internet v praxi

Na českém trhu je služba IPTV poskytována jak velkými operátory, tak i menšími poskytovateli internetového připojení. Existují také společnosti, které vyvíjejí software pro šíření IPTV a její další funkce a toto řešení prodávají velkoobchodně dalším poskytovatelům, kteří IPTV prodávají koncovým spotřebitelům.

IPTV je často prodávána ve spojení s internetovým připojením, případně je nutné mít internetové připojení od operátora, od něhož chce zákazník odebírat službu IPTV.

Další funkce IPTV - televize přes internet

Jelikož na českém trhu probíhá konkurenční boj, snaží se jednotlivé společnosti nabídnout jakou součást IPTV nejen např. výhodnější skladbu televizních stanic, ale také další doplňkové funkce. Jsou to např.:

  • Televize na mobilní telefon a další mobilní zařízení skrze vyvíjené mobilní aplikace (mobilní televize)
  • Funkce televizního archivu (poskytovatel nahrává televizní pořady na své servery a umožňuje účastníkovi kdykoli si je přehrát)
  • Funkce nahrávání televizních pořadů, kdy poskytovatel pro každého svého účastníka vyhradí prostor na svých serverech a umožní mu si nahrávat libovolné televizní pořady
  • Pauza ve vysílání, která umožňuje účastníkovi kdykoli si zastavit i pořad v živém vysílání a později jej přehrávat (technicky souvisí tato funkce s tím, že veškeré pořady jsou poskytovatele služby tak jako tak nahrávány)
  • Pustit od začátku - možnost pustit již běžící televizní pořad od jeho začátku, opět služba související s tím, že provider všechny pořady nahrává.
  • Videopůjčovna - (Video on Demand) možnost videa na vyžádání, většinou za zvláštní poplatek

V praxi se u jednotlivých konkurenčních poskytovatelů příliš neliší např. doba televizního archivu, tedy jak staré televizní pořady si může účastník přehrávat. Tyto a další parametry jsou totiž závislé přímo na poskytovateli televizních stanic a vychází z uzavřené smlouvy mezi poskytovatelem televizní stanice a poskytovatelem IPTV.

Možnosti sledování digitální televize

V současné době se IPTV stále rozvíjí a její poskytovatelé se snaží zaujmout zákazníky dalšími možnostmi sledování a dalšími funkcemi.

Obecně se dá říct, že na trhu jsou nyní tyto možnosti sledování IPTV:

  • na běžné televizi prostřednictvím set-top boxu
  • na chytré televizi pomocí aplikace
  • na mobilním zařízení s aplikací pro konkrétní operační systém (Android, Windows, iOS)
  • skrze webový prohlížeč na počítači, notebooku i jinde skrze webové rozhraní (webovou televizní aplikaci)

Digitální televize v mobilu

Novinkou na českém trhu je v posledních letech vývoj aplikací pro operační systémy na mobilních zařízeních (Android, Windows, iOS), takže předplatitel služby IPTV má kromě sledování televize na svém televizoru možnost sledovat televizní vysílání a používat další funkce i na mobilním zařízení. Nevýhodou je výrazná spotřeba přenesených dat, takže většina uživatelů využije mobilní televizi pouze při připojení např. přes domácí Wi-Fi.

Zapojení IPTV

Většinou je možné připojit set-top box klasickým ethernetovým kabelem přímo do domácího routeru. Připojení set-top boxu bezdrátově (tedy přes domácí Wi-Fi) se nedoporučuje kvůli vysokým nárokům IPTV na přenos dat. Set-top box se vlastně stává jenom dalším zařízením v domácnosti připojeným na internet.

Nevýhody IPTV

V době moderních chytrých televizních přístrojů způsob používání set-top boxu, jeho ovládání, jeho možnosti, funkce a jeho uživatelské prostředí, konkuruje chytrému uživatelskému prostředí, které je již součástí chytrého televizoru. Uživatel se vlastně používáním set-top boxu dodavatele služby IPTV vzdává možností své chytré televize.