Skaut - Skauting
[]Skauting je celosvětové hnutí a činnost dobrovolníků zaměřená na výchovu dětí, jejich rozvoj a vytváření jejich hodnot.
Členové se nazývají skauti (skautky), mladší členové (8 - 10 let) v přípravě před splněním skautských zkoušek a přísahy vlčata (chlapci) a světlušky (dívky). Starší skauti a skautky se pak nazývají roveři a rangers.
Junák – český skaut, z. s. sdružuje 50 tisíc dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků a je největší výchovnou organizací v České republice. Zároveň je členem světových skautských organizací WOSM a WAGGGS.
Skautská výchovná metoda
Skautská výchovná metoda je ucelený systém, který se snaží vést mladého člověka na cestě jeho osobního růstu.
Mezi hlavní prostředky patří:
- respektování mravních hodnot
- týmová práce v malých skupinách
- sebevýchova
- motivace dětí pomocí příběhů
- pobyt v přírodě
- programy vedoucí k seberozvoji
- průvodcovská role dospělých
- služba společnosti
- prostředí pro nové kamarádské vazby
Historie skautingu
- 1907 - Robert Baden-Powell, autor příručky pro průzkumníky, pořádá na ostrově Brownsea první skautský tábor na světě.
- 1908 - Po úspěchu prvního tábora začíná Baden Powell psát novou příručku. Vychází Scouting for boys. Skauting rychle proniká do Evropy i zámoří.
- 1911 - Profesor A. B. Svojsík odjíždí do Anglie, aby poznal zdejší skauty.
- 1912 - Profesor A. B. Svojsík vydává knihu Základy Junáctví. V červenci se nedaleko hradu Lipnice uskutečnil první skautský tábor s třinácti chlapci.
- 1913 - Skauti začínají používat světový unikát - první existující podsadové stany.
- 1915 - U Živohoště se koná první tábor dívek - skautek.
- 1918 - Skauti se aktivně podílejí na vzniku republiky, když zaručují spolehlivé a rychlé dodávání listovních zásilek mezi úřady. Vznikají také první známky s tématikou skautingu na světě.
- 1940 - Organizace je zrušena rozhodnutím K. H. Franka z 28. října 1940, kterému předchází rozehnání a zákazy letních táborů. Během druhé světové války mnoho skautů hájí myšlenky skautingu a 700 z nich za to zaplatí životem.
- 1945 - Skauting obnoven již v květnu 1945.
- 1946 - V Praze je odstartován 1. ročník Svojsíkova závodu pro skautské družiny. V Beskydech je vystavěna kamenná mohyla na památku popravených skautů účastnících se nacistického odboje.
- 1948 - Organizace je začleněna do Svazu československé mládeže.
- 1950 - Skautská organizace je rozpuštěna. Řada činovníků je obětí politických procesů a stráví roky v komunistických žalářích.
- 1968 - V souvislosti s Pražským jarem 29. března opět zahájena činnost.
- 1970 - Činnost opět potlačena.
- 1989 - činnost obnovena. 28. prosince schváleny stanovy organizace Český Junák – svaz skautů a skautek.
- 1993 - Jsou vytvořeny nové organizace pro rozdělenou republiku
- 2005 - Na XI. Valném sněmu Junáka je přijat dokument Charta českého skautingu na počátku 21. století, který modernizuje činnost organizace.
- 2007 - Celý svět slaví sté výročí vzniku skautingu. Oslavy vrcholí na mezinárodním Jamboree v srpnu v Anglii, kde se setkává 40 tisíc lidí, aby sdíleli společnou myšlenku: One World – One Promise (Jeden svět – jeden slib).
- 2015 - Organizace po hlasování na Valném sněmu v Litomyšli v roce 2014 mění své jméno z dosavadního Junák – svaz skautů a skautek ČR na Junák – český skaut, čímž se vrací k původnímu názvu z roku 1914.