-

Rozhledna Slabošovka

[Slabošovka]Rozhledna Slabošovka stojí na stejnojmenném návrší s nadmořskou výškou 623 metrů a je volně přístupná. Vznikla v roce 2002 jako telekomunikační věž. Je vysoká 35 metrů a po cestě nahoru je potřeba zdolat 120 schodů.

Najdete ji asi 1 km západně od Besednice v okrese Český Krumlov. Z náměstí v Besednici jděte po zelené značce, na poli se pak cesta rozdvojuje, na Slabošovku už z tohoto místa uvidíte a dejte se po polní cestě vlevo.

O výstavbu rozhledny usilovali zástupci Besednice od 90. let minulého století, a to na hoře Kohout (nejvyšší hora Soběnovské vrchoviny). Když tento záměr neprošel schvalovacím řízení, vedení Besednice podmínilo stavbu telekomunikační věže společnosti T-Mobile požadavkem, aby součástí byla i vyhlídková plošina. Tato byla postavena ve výšce 24 metrů a z ní se mohou návštěvníci rozhlédnout po okolí.

Směrem na jih uvidíte již zmiňovanou Besednici, kostel v Soběnově vrcholy Slepičích hor a v pozadí Novohradské hory.

Na západě je vidět hrad Pořešín, Šumavské podhůří, a Blanský les s Kletí. Na sever se otevírá výhled do údolí Stropnice a českobudějovické pánve, na východní straně leží město Trhové Sviny a za zvláště pěkného počasí je možné spatřit Alpy.

Slabošovka Slabošovka Výhled ze Slabošovky