-

PRAGA

[PRAGA] Výrobce automobilů a dalších dopravních prostředků. Od roku 1907 do roku 1964 firma vyrobila 165 tisíc automobilů nejrůznějších typů.

Historie značky PRAGA

Historie značky začíná v roce 1907, kdy firma s názvem Pražská továrna na automobily začala vyrábět nejprve licenční a poté i automobily svojí vlastní konstrukce. Období I. světové války ve znamení vojenské výroby znamenal pro firmu rozmach a v roce 1929 bylo v provozu již 13633 automobilů. Pod značkou PRAGA byly dále vyráběny motocykly, nákladní automobily, autobusy a zemědělská technika. Firma zaváděla cirkulační mazání motorů, balónové pneumatiky, centrální mazání podvozky a další.

Roku 1940 došlo v souvislosti s II. světovou válkou k útlumu produkce a v roce 1934 je výroba zcela nahrazena vojenským programem. V roce 1945 bylo 90 % závodu zničeno leteckým bombardováním, výroba byla převedena z Prahy-Libně do prostor v Praze-Vysočanech a továrna byla znárodněna.

V letech 1945 - 1946 se firma pokoušela obnovit výrobu osobních a nákladních automobilů, ale v roce 1948 je výroba osobních zcela zastavena. V roce 1952 firma uvedla na trh nákladní automobil PRAGA V3S (později lidově Vejtřaska). V roce 1956 přidala firma ještě typ S5T na oba vozy se staly významným vývozním artiklem do celého světa.

V roce 1964 byla z rozhodnutí nadřízených orgánů zastavena i výroba nákladních automobilů a firma se začala specializovat na výrobu převodových agregátů pro autobusy, nákladní automobily a traktory.

Současnost značky PRAGA

V současné době se značka vrací na trh a působí jako skupina firem s různým zaměřením. Skrze enduro motocykly a výrobu motokár se dostala až k výrobě závodních vozů a prvnímu osobního automobilu po 68 letech pod označením Praga R1R. Aktivity firmy kromě toho zahrnují také účast na závodních podnicích.

Roku 2016 bylo uvedeno také letadlo s označením Praga Alfa.

Odkazy na další zdroje