-

Ekonomika

Česká ekonomika

Česká republika patří mezi nejrozvinutější ekonomiky na světě. Jejím základem je průmysl a služby, zemědělství a prvovýroba jsou zastoupeny málo.

Ekonomiku České republiky tvoří průmysl, těžba nerostných surovin, zemědělství, energetika a služby.

Průmysl zaměstnává téměř polovinu ekonomicky aktivních obyvatel, přičemž mezi nejdůležitější odvětví průmyslu patří strojírenství, elektrotechnika, chemický průmysl, hutnictví, potravinářství a stavebnictví. Na území Česka najdeme také průmysl textilní, keramický, sklářský, potravinářský, bavlnářský, dřevařský a další.

Inflace v ČR

Inflace je jedním ze základních ukazatelů ekonomiky. Údaj v procentech vyjadřuje míru zvýšení cen pro spotřebitele a zároveň tím pádem snížení hodnoty/kupní síly peněz. Ceny se sledují na tzv. spotřebním koši statků a služeb, který obsahuje zhruba 1000 položek - věcí, za něž Češi nejvíce utrácejí.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za 12 posledních měsíců proti průměru 12 předchozích měsíců (zdrojem je ČSÚ):

Rok 20XX
0001020304050607080910
3,94,71,80,12,81,92,52,86,31,01,5
Rok
111213141516
1,93,31,40,40,30,7

Zahraniční obchodní politika ČR

Česká republika je od roku 2004 členem Evropské unie a proto v oblasti obchodní politiky ztratila část své samostatnosti (členské státy EU vystupují vůči třetím zemím jednotně a provádějí společnou obchodní politiku).

Finanční a ekonomická teorie

[Zlato (ilustrační foto)] Základní finanční a ekonomické pojmyReálná a průměrná mzdaFungování tržní ekonomikyNárodní hospodářstvíPlatební a zúčtovací stykČeská národní bankaBankyPenízePojišťovnictvíObchodování s cennými papíryStátní rozpočet a fiskální politika státuNezaměstnanostEkonomická integracePasivní příjem

Podnikání

Účetnictví a daňová evidenceŽivnostObchodní společnostiCena a její tvorba

Marketing

MarketingVýzkum trhuReklamaInternetový marketingKonverzeHR marketing

Finanční produkty

Spotřebitelské půjčky a úvěry

Nakupování a prodej

Nakupování je směna peněz za statky a služby. Prodej je směna statků a služeb za peníze. Směna peněz probíhá pomocí platebního a zúčtovacího styku.

V praxi nakupujeme za účelem uspokojování svých potřeb a prodejce podniká, aby získal peníze na uspokojování těch svých.

Nakupování z pohledu prodejce: Kupní proces a kupní roleKupní chováníVelkoobchodVyžádaná a nevyžádaná nabídka (teorie)

Prodejna a její provoz (obchodní provoz): Technika prodeje zboží na prodejněProdejna - provozní požadavkyPracovní a provozní dobaBezpečnost a ochrana zdraví při práci v prodejnách

Druhy a popisy zboží (zbožíznalství): Kuchyňské potřeby, Nábytek, Žárovky, zářivky, výbojky a objímky

Rady a tipy k nákupům

Jak vybrat konkrétní zboží: Jak vybrat čtečku elektronických knihJak vybrat dobrý chytrý mobilní telefon (smartphone)Jak vybrat domácí tiskárnu

Tipy na dárky: dárky pro mužedárky pro ženydárky pro děti

Firmy působící v České republice

Významné firmy v ČR: Budvar, Tesco, Kaufland, Globus, Makro, T-Mobile, Vodafone, O2

Články na e22.cz